FIDO X3

FIDO X3 je detektor ultra stopových koncentrací výbušnin (tzv. ETD detektory - Explosive Trace Detectors), který nabízí nejvyšší momentálně dostupnou citlivost. Citlivost detektoru se pohybuje až ve femtogramech (10-15g), jedná se tak o několika-řádové zvýšení citlivosti v porovnání s ostatními komerčně dostupnými zařízeními. FIDO X3 představuje novou a významně vylepšenou verzi rozšířeného zařízení FIDO NXT, které bylo a stále je  široce používáno armádou USA pro kontrolu checkpointů a pro ostrahu významných objektů, zejména v náročných podmínkách zahraničních misí.  Přístroje FIDO X jsou široce využívány nejen armádami mnoha zemí, najdeme je ale také na letištích (mnoho set jednotek), v policejních složkách, v ochranných službách nebo v oblasti ochrany hranic a kontrolovaného pohybu osob (migrační problémy). V poslední době jsou také využívány HAZMAT týmy a složkami, které se zabývají nelegálními drogovými laboratořemi, kde detektory FIDO X včas upozorní zasahující pracovníky na přítomnost výbušniny. Detektory FIDO X jsou světově nejrozšířenější detektory stop výbušnin využívané v oblasti kritických bezpečnostních aplikací (několik tisíc jednotek ve více jak 40 zemích světa). FIDO X3 je jediný ruční detektor, který je certifikován dle ASTM normy E2520 pro ETD detektory. Z hlediska odolnosti splňuje požadavky IP54 a MIL-810G, včetně testu na pád z 1m.

   

FIDO X3 využívá technologií FLIR TruTrace (více o technologii zde). Tato technologie získala několik mezinárodních ocenění a je založena na technologii AFP a principu zhášení luminiscence. AFP (Amplifying Fluorescent Polymers) byla vyvinuta na MIT (Massachusetts Institute of Technology ) a využívá polymerů, které vytvářejí dlouhé řetězce-vlákna molekul, které spolu „elektronicky“ komunikují.  V nepřítomnosti detekované látky všechny molekuly emitují luminiscenční záření. Ve chvíli, kdy kterákoliv z molekul ve „vlákně“ přijde do styku s molekulou výbušniny dojde k vypnutí luminiscence celého vlákny. Je to stejný princip, který známe ze starých žároviček používaných na vánočních stromcích, žárovičky jsou zde zapojené do série, při rozbití jedné žárovky přestane svítit celý řetěz světýlek. Již samotná luminiscenční spektrometrie je jednou z nejcitlivějších dostupných technik pro detekci výbušnin, použití principu AFP dále zvedlo citlivost o několik řádů. Technologie FLIR TruTrace pak využívá vicekanálové detekce  a je schopna nejen s vysokou citlivostí ale i s vysokou selektivitou detekovat široké spektrum výbušnin včetně identifikace skupinového typu výbušniny. Celá analýza je velmi rychlá (několik sekund), stejně tak je i velmi rychlé čištění senzoru.

Detektor FIDO X3 pracuje jak v režimu přímé analýzy par a částic z ovzduší, tak i v režimu analýzy stěrů. V režimu analýzy ovzduší je nasávaný vzduch veden přes vyhřívanou zónu, kde dojde k vypaření případných částic výbušnin a vzniklé páry jsou vedeny do detekčního elementu. Detektor tak umožňuje nepřetržité monitorování, doba detekce je kratší než 1 s. V případě analýzy stěrů jsou stopy výbušnin sejmuty ze sledovaného povrchu (ruce, povrch volantu, mobilního telefonu, zavazadla, …) stěrovým „papírkem“, který je následně po vložení do detektoru FidoX3 zcela automaticky během 10 s zanalyzován. Papírek je zahřát na vyšší teplotu a termicky desorbované stopy výbušniny jsou detekovány v detekčním elementu.

Detektor je vybaven velkým transreflexním barevným displejem, obsluha je velmi jednoduchá, celé zaškolení obsluhy trvá cca. 30 minut. Přístroj mí zabudovanou nápovědu formou videi, stačí v daném bodě aktivovat nápovědu a přístroj Vám názorně formou videa ukáže jak danou operaci provézt. FIDO X3 reaguje na vojenské, průmyslové, kapalné i „home made“ výbušniny, včetně TATP, HMTD, dusičnanu amonného, peroxidu vodíku nebo nitromethanu. V případě kritického zahlcení je snadná a rychlá výměna senzorového elementu a možnost okamžitého pokračování  v detekci. Přístroj naběhne do provozuschopného stavu během několika minut od zapnutí (závisí na okolní teplotě), výměnná baterie umožňuje až 8 hodin nepřetržitého provozu na jednu baterií (výměna je snadná a trvá cca. 2 minuty).

Vlastní design detektoru vycházel z mnohaletých zkušeností z nasazení v kritických misích, je tedy dotaženi do velmi malých detailů. Detektor se velmi dobře drží (je dobře vyvážený) a snadno se ovládá, je lehký a velmi odolný (vyroben z hořčíkové slitiny).  Pro obsluhu tedy není problém s detektorem nepřetržitě pracovat i po dobu mnoha hodin a to i v obtížných podmínkách (teplotní šoky, prašné prostředí, přímé sluneční světlo, …).

Podívejte se na video s produktem FIDO X3 zde: VIDEO FIDO X3

více informací zde


Produkty


© 2024, RMI, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑