NIRLab - mobilní kvantitativní analýza drog

Systém NIRLab umožňuje rychlou terénní analýzu vybraných drog, včetně rychlé kvantitativní analýzy přímo v terénu. Analýza je jednoduchá, velmi rychlá a nepotřebuje žádné chemikálie atd. Analýzu může provádět běžně zaškolený pracovník (doba školení cca 15 minut). Jedná se o komplexní systém postavený na cloudových řešeních a počítá se s tím, že v terénu pracuje větší počet přístrojů. NIRLab ve spojení s unikátním hardware spektrometrů microNIR (VIAVI, USA) pak zajišťuje to, že všechny přístroje vždy analyzují stejně (v daný okamžik pracují vždy všechny spektrometry s nejnovějšími algoritmy a stejnou verzí knihovny). To je možné i díky unikátní reprodukovatelnosti výroby spektrometrů microNIR, všechny spektrometry produkují shodné výsledky, a to i v režimu kvantitativní analýzy. Data mohou být ukládána do centrálního cloudového uložiště organizace a zde je s nimi možno dále pracovat (tisk protokolů, správa dat, export) případně je možné provádět nadstavbové analýzy (trasování, mapování…). Celý systém je plně lokalizován do českého jazyka.

Systém NIRLAB je postaven na třech základních kamenech:

 1. Unikátním hardwaru od firmy VIAVI (Santa Rosa, Kalifornie, USA) – NIR spektrometrech microNIR OnSite W
 2. Na cloudových službách NIRLab Cloud (software a zabezpečený HW)
 3. Na koncových aplikacích pro mobily a tablety (NIRLab App) a desktopové aplikaci pro PC a tablety (NIRLab Desktop App).

Průběh analýzy

 1. Ruční NIR spektrometr změří během několika sekund spektrum vzorku, to je přes mobilní
  aplikaci (mobilní telefon, tablet) odesláno do NIRLab Cloud.
 2. NIRLab Cloud provede identifikaci vzorku, jeho kvalitativní analýzu (například určení, jestli
  se jedná o THC nebo CBD typ marihuany, identifikaci ředících látek v heroinu nebo kokainu…) a kvantitativní analýzu (pokud je pro danou látku k dispozici kvantitativní model). V současné době je plně validována kvantitativní analýza heroinu, kokainu a marihuany, funkční jsou také analýzy MDMA a amfetaminu. V případě marihuany se kontinuálně pracuje na zpřesňování modelu – setkáváme se s velkým počtem odrůd a variabilitou reálných vzorků, přesnost se tak v čase dále vylepšuje. V konečné fázi vývoje je kvantitativní analýza metamfetaminu, která bude k dispozici v průběhu roku 2021. Celý systém využívá principů umělé inteligence a strojového učení, modely se tedy neustále vylepšují se vzrůstajícím počtem analyzovaných vzorků, vzhledem k předpokládanému globálnímu nasazení postupně vzniká velmi robustní řešení.
 3. Výsledky analýzy z NIRLab cloud jsou odeslány zpět na mobilní telefon/tablet a zobrazeny v aplikaci NIRLab Mobile App. Příklad výstupu analýzy vzorku kokainu je na obrázku. Jsou zde tři opakování analýzy jednoho vzorku kokainu (vzhledem k nehomogenitě reálných vzorků se doporučuje provádět více analýz z jednoho vzorku). Díky vysoké rychlosti analýzy je možné provádět snadno větší počet analýz a získat tak výsledek, který reprezentuje průměrné složení celého zadrženého množství látky. Výsledná koncentrace je uvedena v %, chyba pak v relativních procentech u heroinu, kokainu a MDMA. V tomto případě je tedy absolutní chyba u stanoveného obsahu 43,1% kokainu (HCl) cca 3,8%. V případě marihuany je výsledná chyba uváděna rovnou již jako absolutní chyba v %. Data zasílaná mezi spektrometrem, cloudovým řešením a mobilní aplikací jsou do tohoto okamžiku anonymizovaná a velmi malá (pouze spektrální data). Uživatel může nyní data uložit stisknutím jednoho tlačítka a výsledky včetně určení polohy jsou uloženy do chráněné cloudové databáze, která je vytvořena pro jeho organizaci.
 4. Pro prohlížení dat uložených v cloudové aplikaci a práci s těmito daty je pak určená desktopová aplikace NIRLab Desktop App. Tu lze otevřít v jakémkoliv zařízen s webovým prohlížečem a připojením k internetu. Tedy například i na tom samém tabletu, kde je umístěna aplikace pro měření v terénu - NIRLab Mobile App. Tato aplikace nabízí dvě úrovně služeb, Premium a Gold. V rámci služeb Premium je možné prohlížet uložená data, program automaticky počítá průměry při analýze více míst z jednoho vzorku, zobrazují se podrobnější informace k analýze, je možné exportovat data a tisknout protokoly. Služba Gold pak umožňuje nadstavbové analýzy dat (trendy, záznamy do map, analýzy spektrální podobnosti vzorků – trasování atd.).

Další informace najdete na stránkách výrobce, případně nás kontaktujte na emailu .


Produkty


© 2024, RMI, s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑